Dieta obniżająca cholesterol – co jeść, a czego unikać?

  • Zdrowie
hamburgery kurczaki chipsy

Wiele osób ma dzisiaj ogromny problem z cholesterolem. Ma to wiele przyczyn, poczynając od diety, używek, a kończąc na braku aktywności fizycznej. Zbyt wysoki poziom tego wskaźnika w początkowej fazie jest do opanowania, jednak kiedy się rozwinie, może stanowić zaczątek poważnych schorzeń, które bardzo ciężko wyleczyć.

DOBRY I ZŁY

Często zdarza się, że pacjenci wykonując wynika badań, proszą o wskaźnik cholesterolu. Jest to bardzo popularny temat, także w mediach, dlatego wszyscy chcą wiedzieć na czym stoją, w tej sprawie. Nie ma w tym nic złego, poza jednym częstym błędem – złą interpretacją.

Chodzi o to, że w naszym organizmie znajduje się zarówno cholesterol zły jak i dobry. W wynikach badań powinniśmy się skupić głównie na zależności pomiędzy tymi dwoma składnikami i wziąć pod uwagę prawidłowy wzorzec.

Wiele osób czyta jednak wyniki nie świadomie, co wprawia je w przerażenie. Potem zaczyna się wyszukiwanie możliwych chorób w internecie i tak dalej. Właśnie dlatego warto zdecydować się na skonsultowanie swojego stanu zdrowia ze specjalistą, który będzie wiedział co oznaczają dane liczby.

rodzina na zakupach

CZEGO NIE JEŚĆ?

Skąd bierze się cholesterol? Niestety sprawa nie wygląda w ten sposób, że cholesterol pochodzi jedynie z niezdrowej wysokokalorycznej żywności. Nawet zbyt duże spożywanie dobrych tłuszczy czy niektórych dietetycznych potrawe może powodować wzrost tego wskaźnika

Na pewno jednak warto unikać wszelkiego rodzaju słodyczy. Oprócz chemicznego składu zawierają one także tak zwane tłuszcze trans, które stanowią zagrożenie dla organizmu i podnoszą cholesterol. W kolejnym etapie należy także wyeliminować wszelkiego rodzaju słone przekąski takie jak chipsy czy paluszki.

Będzie miało także znaczenie, to gdzie jemy. Czasami po latach, kiedy wydawało nam się, że odżywiamy się dobrze, zaskakuje nas wysoki poziom negatywnego cholesterolu. Jak to? Przecież zawsze zamawialiśmy sałatki, lub zupy krem. Problem w jedzeniu poza domem jest taki, że nigdy nie wiemy co dokładnie znalazło się na talerzu.

CO JEŚĆ?

Czy jest zatem jedzenie, które sprawi, że poziom cholesterolu zacznie spadać? Jak najbardziej, można wyróżnić wiele produktów, które przyczynią się do takiego działania. Przede wszystkim warto wybierać te, które posiadają dużo błonnika. Czyli surowe warzywa i owoce, a jeśli węglowodany to na przykład płatki owsiane.

Znaczenie ma również sposób w jaki to co jemy zostało przygotowane. Należy unikać smażenia i zamiast tego wybierać pieczenie w piekarniku, duszenie w garnku lub gotowanie na parze. Pozwoli to nie tylko zredukować poziom cholesterolu, ale także zachować więcej wartościowych mikroelementów w pożywieniu.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, również rzeczy pozornie zdrowe, takie jak na przykład nabiał, niekoniecznie dobrze wpływają na poziom cholesterolu. Zdecydowanie należy odstawić pełnotłuste mleka i sery. Zamiast tego można korzystać w produktów odtłuszczonych, a także sojowych zamienników (tylko z dobrym składem).

Generalna zasada mówi, że w każdym posiłku powinny być warzywa lub w mniejszej ilości, także owoce. Jeśli mamy nadwagę, na pewno wpływa to negatywnie na wyniki badań. Ważne jest także aby spożywać wystarczającą ilość wody, zamiast kolorowych gazowanych napojów.

jajko sadzone z warzywami

SUPLEMENTACJA

Oczywiście możemy wspomagać się także zewnętrzną suplementacją, która może pomóc w obniżaniu poziomu złego cholesterolu. Na stronie https://polski-blog-medyczny.pl/bioxyn/ znaleźliśmy ciekawy preparat.

Detosil, to kapsułki, które pomogą walczyć z cholesterolem, ale także dogłębnie oczyszczą organizm. W składzie znajdziemy między innymi Ostropest czy Jagody Acai, zatem pomogą również wtedy, gdy będziemy planowali odchudzanie.

Tabletki Detosil są w pełni bezpieczne. W recepturze znajdziemy jedynie naturalne składniki, natomiast producent informuje o tym, iż pierwsze efekty będziemy mogli zaobserwować zaledwie po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

AKTYWNA WALKA Z CHOLESTEROLEM

W obniżaniu poziomu cholesterolu bardzo pomaga również aktywność fizyczna. Regularny ruch pozwoli spalić zbędne kilogramy, poczuć się lepiej, a także wzmocnić organizm i jego narządy wewnętrzne. Także wątrobę czy cały układ trawienny. Dzięki temu cholesterol będzie stopniowo spadał, a utrzymanie treningów przyniesie długotrwały efekt.

Nie trzeba koniecznie chodzić na siłownię. Można wybrać ulubioną dyscyplinę. Może to być rower, spacer z rodziną lub chodzenie po górach. Ważne aby całego wolnego czasu nie przeznaczać na telewizor i kanapę.

Jeśli nie jesteście przekonani, spróbujcie zacząć małymi krokami. Zamiast windy wybierajcie schody, zamiast tramwaju i samochodu rower. To małe rzeczy, które jeśli przerodzą się w przyzwyczajenia, przyniosą świetne efekty w krótkim czasie. Pamiętajcie także o tym co jeść, a czego unikać, aby poziom cholesterolu spadał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *