Kolagen jest jednym z podstawowych składników budulcowych skóry właściwej, ponieważ stanowi aż 80 proc. jej włókien. Występuje w tkance łącznej, razem z kwasem hialuronowym oraz elastyną. Kolagen odpowiada za jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry, a także jej odnowę komórkową. Z wiekiem włókna tego białka słabną i ulegają rozpadowi, co negatywnie wpływa na wygląd skóry. Początkowe ubytki kolagenu objawiają się delikatnymi zmarszczkami. Z biegiem lat dochodzi do zmiany owalu twarzy i obniżenia elastyczności skóry, co wynika z coraz szybszego postępowania rozpadu. Degradację włókien kolagenowych można jednak do pewnego stopnia zahamować.
Zmiana stylu życia
Im wcześniej podjęte zostaną odpowiednie działania profilaktyczne, tym dłużej skóra będzie w stanie produkować kolagen i zachowywać młody wygląd. Na degradację jego włókien wpływa wiele czynników – zarówno genetycznych, jaki środowiskowych. Rozpad kolagenu przyspiesza nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zwiększająca również ryzyko przebarwień. Warto więc zrezygnować z solarium, a w okresie letnim stosować kremy z filtrem. Na degradację włókien kolagenu wpływa też ogólny styl życia. Należy pamiętać o aktywności fizycznej, rozładowywaniu stresu oraz rezygnacji z używek. Niezbędna jest również dieta, w której powinny znaleźć się odpowiednie składniki. Witaminę A dostarczyć można poprzez spożywanie ryb morskich, jajek, nabiału, szpinaku czy marchewki. Witamina C zawarta jest w owocach cytrusowych, natce pietruszki, pomidorach, papryce, jagodach czy kapuście kiszonej. Witaminę E znaleźć można w olejach roślinnych, orzechach, awokado czy kiełkach. Ważne są również flawonoidy, występujące w zielonej herbacie, aronii czy grejpfrutach.
Odpowiednia pielęgnacja skóry
Aby ograniczyć degradację kolagenu, należy pielęgnować skórę za pomocą preparatów zawierających odpowiednie składniki aktywne. Witamina C działa depigmentacyjnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Witamina A w postaci retinolu korzystnie wpływa na namnażanie się włókien kolagenowych, jednak powinna być stosowna głównie w okresie jesienno-zimowym. Podczas kuracji nie wolno wystawiać skóry na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ grozi to podrażnieniem. Do wielu kosmetyków dodawane są peptydy, czyli krótkie łańcuchy aminokwasów. Odpowiadają one za budowę struktur białkowych, wspomagając procesy syntezy kolagenu i przeciwdziałając powstawaniu zmarszczek. Przed stresem oksydacyjnym chroni natomiast koenzym Q10. Działanie ujędrniające wykazuje z kolei kwas hialuronowy, który posiada unikalną zdolność do wiązania wody. Składnik ten zawiera krem Ovashape, przeznaczony do pielęgnacji piersi. Tutaj znajduje się jego szczegółowy opis. Efekty stosowania kremu zauważyć można już po kilkunastu dniach użytkowania. Poza poprawą jędrności i elastyczności, Ovashape przyczynia się też do zwiększenia rozmiaru piersi.
Zewnętrzne i wewnętrzne stosowanie kolagenu
Kolagen stosować można w pielęgnacji zewnętrznej. Przyczynia się to do poprawy nawilżenia skóry, jednak nie ma znaczącego wpływu na odbudowę włókien. Cząsteczki kolagenu są niestety zbyt duże, aby efektywnie przeniknąć przez wierzchnią warstwę naskórka. Większą skuteczność wykazuje więc syntetyzowanie jego włókien od wewnątrz, a także opóźnianie naturalnych procesów ich rozpadu. Dobrym uzupełnieniem pielęgnacji oraz diety może być natomiast doustna suplementacja kolagenem. Przynosi ona efekty dopiero po pewnym czasie, dlatego preparat musi być zażywany długoterminowo. Najlepiej skonsultować suplementację z lekarzem lub dietetykiem. Degradacji włókien kolagenowych przeciwdziałają również zabiegi kosmetyczne, które polegają na automatycznej regeneracji skóry. Stosuje się w tym celu metody termiczne, głównie z wykorzystaniem fal radiowych, lasera frakcyjnego czy podczerwieni. Dobre rezultaty daje też mezoterapia igłowa, która polega na śródskórnej aplikacji odpowiedniego preparatu odżywczego. Niezależnie od wybranej metody, warto jak najszybciej rozpocząć walkę z przedwczesnym rozpadem włókien kolagenowych w skórze.