Razem z nami poznaj wszystkie objawy zbyt wysokiego cholesterolu. To bardzo ważne abyś poznał je dziś, nie za tydzień, nie za dwa…tylko dzisiaj! Uświadomić sobie bowiem musisz to, że problem „z cholesterolu”, nie jest widoczny „gołym okiem”. My już to wiemy, a Ciebie zapraszamy do owocnej lektury! Do artykułu zawsze możesz wrócić. Nie martw się więc tym, że nie wszystkie informacje udało Ci się zapamiętać „za pierwszym razem”.

Nie możemy od razu przejść do objawów zbyt wysokiego cholesterolu, gdyż uważamy, że jeśli nie poznasz przyczyn tego zjawiska. To nigdy nie będziesz działał w 100% skutecznie. Po pierwsze musisz poznać dzisiaj nowe słówko, to słówko to „ hiperlipidemie”, czyli zaburzenie organizmu polegające na zbyt dużej ilości tłuszczy we krwi, w tym cholesterolu. Wszystkie hiperlipidemie bezpośrednio związane z siedzącym trybem życia. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia działu „aktywny tryb życia i cholesterol”. Dość często łączy się je także z otyłością, co nie do końca jest prawdą. Gdyż owszem nadmiar kilogramów sprzyja nadmiernemu tworzeniu się cholesterolu ( i HDL i LDL), ale szczupłe osoby ( nawet te ze znaczną niedowagą!) także mogę mieć hiperlipidemię. Czy wiecie, że nadmiar cholesterolu wiązać się może także ze „spadkiem genetycznym”? Okazuje się, że hipercholesterolemia ( czyli hiperlipidemia, gdzie przyczyną powstawania zaburzenia jest zbyt duża ilość cholesterolu) dziedziczona jest w stosunku 1 do 500 ( czyli jedna hipercholesterolemia 1 na 500 przypadków).

Dwa rodzaje hiperlipidemii, które bez wątpienia Cię zainteresują ( ze względu na zainteresowanie nadmiarem cholesterolu w Twoim organizmie) to:
– hipercholesterolemia – związana jest w wysokim całkowitym cholesterolem ( co szczegółowo opiszemy w osobnym artykule) i cholesterolem LDL ( czyli „złym” cholesterolem).
– hiperlipidemia mieszana – także związana jest ze zbyt wysokim poziomem całkowitego cholesterolu oraz podwyższonym poziomem LDL, ale dodatkowo podwyższone są trójglicerydy ( jedne z tłuszczów występujących w organizmie człowieka)

Na pewno jesteś już bardzo ciekawy, jakie są objawy nadmiary cholesterolu. Może już nawet zdecydowałeś się samemu poszukać informacji pod hasłem „cholesterol objawy”, spokojnie już je wymieniamy i oczywiście nie zapominamy o własnym komentarzu.

Czy zauważyłeś, że w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się u Ciebie zawroty głowy? A może ktoś z Twoich bliskich cierpi z tego powodu? Zmęczenie? Czy nie pojawia się zbyt często w twoim życiu i jest całkowicie nieadekwatne do Twojej aktywności życiowej? Po prostu męczy Cie najmniejszy wysiłek? Sam czujesz, że brakuje Ci energii? Dodatkowo inni także zwracają Ci uwagą na to, że kiedyś „to Ty miałeś znacznie więcej energii”, nie obrażaj się, tylko ze spokojem przyjrzyj się swojemu życiu, „uleciało z niego dużo energii”? Uczucie niepokoju jest bardzo nieprzyjemne, pojawia się trochę częściej? Od czasu do czasu odczuwasz ucisk w okolicach serca? Nogi bolą Cię w czasie chodzenia, także w czasie krótkich spacerów? Jeśli odpowiedziałeś na jedno z powyższych pytań „TAK, to niestety jeśli nie zaczniesz działać, zignorujesz pierwsze objawy nadmiaru cholesterolu, a w przyszłości pojawią się:

tzw. żółtaki cholesterolowe – to takie wypukłe plamki, o zabarwieniu biało – żółtym, zobaczyć je możesz zarówno w kącikach oczu, na powiekach, jak i łokciach orz kolanach. To nie jest żadna zmiana wiekowa, którą trzeba zaakceptować. Nie zlikwidujesz ich także za pomocą drogich kremów i balsamów. Dermatolog od razu Ci powie, że to są właśnie „żółtaki cholesterolowe”, których nie można ignorować!

„Skoki wagi” – waga może skakać zarówno „w dół”, jak i „w górę”. Obie sytuacje są bardzo niepokojące i powinny wzbudzić twoją czujność.

Zwężone tętnice wieńcowe, które mogą doprowadzić nawet do zawału ( zwężone tętnice krwi transportują coraz mniejszą ilość krwi oraz tlenu do serca, co skutkuje tworzeniem się zakrzepów, to właśnie te zakrzepy są odpowiedzialne za powstawanie zawału serca) rezultacie spowodować zawał serca.

Bóle w klatce piersiowej ( do serca dostaje się coraz mniej utlenionej krwi), skutki powinny być dla nas oczywiste!

Problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi

Ryzyko udaru mózgu a nawet przedwczesna śmierć!

Mamy nadzieję, że udało się nam opisać wszystkie wczesne objawy nadmiaru cholesterolu w naszej krwi i że to właśnie na nie zwrócą Państwo szczególną uwagę! Nie ignorujcie ich, bo skończyć się może tragicznie, co opisaliśmy akapit wyżej. Jak najszybciej udajcie się do lekarza i poproście o badanie poziomu LDL i HDL w waszym organizmie. Jeśli ich poziom zbliża się do niebezpiecznej normy, to należy bezwzględnie zacząć działać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby wdrożyć działania profilaktyczne „tak po prostu”. Zdrowy tryb życia jeszcze nikomu nie zaszkodził! Przeciwnie, ochronił przed wieloma skutkami „ niezdrowego stylu życia”, nadmiar cholesterolu to bowiem tylko jedna z konsekwencji „współcześnie lansowanego szybkiego trybu życia”. Z każdego rogu wyskakują reklamy hamburgerów, prawda?