Leczenie zmian zwyrodnieniowych i profilaktyka

  • Zdrowie
zwyrodnieniowy ból pleców

Jeśli jesteście po czterdziestce i złapały Was zmiany zwyrodnieniowe, pewnie myślicie sobie, że to już ten moment, kiedy cały organizm zacznie się “sypać”. Niestety (albo na szczęście) nic bardziej mylnego. Schorzenia stawów i kości dotyczą osób w każdym wieku, nawet tych najmłodszych.

Czy jednak każda z nich musi kończyć się poważnym zabiegiem operacyjnym? Niekoniecznie. Jak mówią lekarze i specjaliści, w przypadku wszystkich chorób – także tych dotyczących stawów i więzadeł, ważna jest szybka rozpoznawalność i podejście do problemu.

Jak zatem rozpoznać pierwsze symptomy, skutecznie minimalizować skutki i wreszcie stosować skuteczną profilaktykę zmian zwyrodnieniowych? Zapraszamy do tekstu, w którym postaramy się omówić najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

bóle kolan

ROZPOZNANIE

To właśnie tu szukamy największego sukcesu kuracji, ponieważ należy pamiętać, że lekceważone długo schorzenie może doprowadzić do poważnych komplikacji, które ciężko będzie zlikwidować. Dlatego powinniśmy obserwować własne ciało i jego dolegliwości. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Powinniśmy być szczególnie czujni, jeśli chodzi o wszystkie zmiany wpływające na zakres ruchu, ból, drętwienie, a także wywołujące obrzęki i zaczerwienienia. Jeśli takie objawy nie ustąpią, mamy pełne prawo podejrzewać, że rozwija się pewnego typu zwyrodnienie.

Zmiany zwyrodnieniowe w stopie objawiają się często problemem z chodzeniem powiązanym z bólem, zmiany zwyrodnieniowe kolana objawiają się najczęściej podczas sportów, a także w prozaiczny sposób – przy siadaniu i wstawaniu lub wchodzeniu po schodach. Na zmiany zwyrodnieniowe dłoni mogą wskazywać obrzęki lub widoczne zmiany w ustawieniu palców, a także brak możliwości swobodnego otwierania i zaciskania pięści.

Oczywiście należy kierować się pewnym dystansem – nie każdy ból czy obrzęk musi od razu oznaczać, że nastąpiły zmiany zwyrodnieniowe. Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej, zdecydowanie należy podjąć pewne kroki. Co dokładnie zrobić? Mamy kilka możliwości.

DOMOWE REMEDIUM

Niektóre schorzenia są bardzo oczywiste. Są nimi na przykład zmiany zwyrodnieniowe w stopie. w postaci haluksów, które najczęściej usuwa się przy pomocy zabiegu operacyjnego. My proponujemy jednak początkowo skorzystać z alternatywy. Na przykład korektor Vellafoot, który dzięki nowoczesnej konstrukcji powinien widocznie zredukować haluksy już w pierwszym miesiącu stosowania.

Zmiany zwyrodnieniowe stopy czy zmiany zwyrodnieniowe kolana mogą poważnie utrudniać codzienne obowiązki. Jeśli stan nie jest poważny, ale co jakiś czas odczuwamy ból przy poruszaniu się, warto spróbować kuracji jednym z wielu naturalnych preparatów dostępnych na rynku.

Z uwagi na dobre opinie i naturalny skład, polecamy na przykład Artroser – preparat w formie wygodnych kapsułek, który bez efektów ubocznych powinien polepszyć samopoczucie już w pierwszych tygodniach stosowania.

Można także skorzystać z najprostszych sposobów, nie mniej bardzo skutecznych. Ciepłe i zimne okłady potrafią być bardzo pomocne, tak samo kąpiele w solach i minerałach, które nie tylko ukoją ból, ale także redukują objawy schorzenia.

SPOTKANIE ZE SPECJALISTĄ

Oczywiście, chcemy zaznaczyć, iż domowe okłady i kąpiele oraz preparaty takie jak Artroser czy korektor Vellafoot, mogą stanowić wielką pomoc, jednak jeśli czujemy, że sprawa jest poważna, nie należy wpisywać objawów w wyszukiwarki, ani czytać forum internetowego, tylko zgłosić się do specjalisty.

Przed takimi wizytami blokują nas najczęściej koszty i przekonywanie samego siebie, że sprawa nie jest jeszcze wystarczająco poważna. Radzimy poważną zmianę myślenia, zdrowie i nasze dobre samopoczucie to bardzo istotne sprawy. Nie radzimy także, żeby z każdym bólem palca zgłaszać się do ortopedy, ale żeby nie stopować się wtedy, kiedy profesjonalna pomoc jest naprawdę potrzebna.

PROFILAKTYKA

Przyczyny powstawania zwyrodnień do dzisiaj nie są do końca znane. Mówi się o uwarunkowaniach genetycznych, jednak niektóre schorzenia ciężko przypisać naszym przodkom. Specjaliści zwracają jednak uwagę na dietę i aktywność fizyczną, a także to, w jaki sposób traktujemy swoje organizmy.

Na pierwszy ogień weźmy używki. Choć alkohol czy nikotyna nie kojarzą się z bólem kolana, tak mogą prowadzić do wypłukania z organizmu ważnych witamin i mikroelementów, które są odpowiedzialne za zdrowe tkanki i stawy. Podobnie sprawa ma się z dietą. Niezdrowe jedzenie, kolorowe napoje i słodycze, nie dostarczają wystarczających ilości minerałów, takich jak wapń czy potas, które wpływają na zdrowie stawów i kości.

mężczyzna uprawiający jogging

Do tego należy także dorzucić aktywność fizyczną, o które zwykle mawia się, że im jej więcej, tym lepiej. Jeśli chodzi o zwyrodnienia, okazuje się, że tak samo niedobór jak i nadmiar sportu, mogą być przyczyną powstawania problemów w stawach, kościach, więzadłach i chrząstkach.

Tym bardziej ważne, w profilaktyce leczenia zwyrodnień staje się dbanie o własny organizm. Oznacza to picie odpowiedniej ilości wody, zdrową dietę bogatą w witaminy i białko stanowiące dobry budulec dla tkanek, a także rozsądny trening fizyczny i regenerujący sen. Na szczęście, wszystkie z powyższych elementów możemy osiągnąć swoją własną pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *