Ból i sztywność stawów to jedne z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Dolegliwości te w większości przypadków dotyczą stawu kolanowego. W dłuższej perspektywie, ból stawów może przerodzić się w stan przewlekły i doprowadzić do znaczącego ograniczenia sprawności. Sposobem na poprawę stanu zdrowia jest odpowiednio wczesne leczenie, pozwalające też na złagodzenie i wyeliminowanie uciążliwych objawów. Aby jednak było to możliwe, niezbędne okazuje się trafne określenie przyczyn bólu oraz sztywności w stawach.
Przyczyny dolegliwości stawów
Uczucie bólu i sztywności stawów może być spowodowane urazem mechanicznym, infekcją wywołującą stan zapalny, chorobą zwyrodnieniową czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jeżeli dolegliwości pojawiają się nagle podczas aktywności fizycznej, przyczyną najprawdopodobniej jest kontuzja. W takim przypadku, ból i sztywność występują zwykle w obrębie tylko jednego stawu. Na skutek urazu może dojść również do zwichnięcia, co wiąże się często ze zmianą położenia stawu. Dolegliwości mogą być spowodowane również kontuzjami, które miały miejsce w przeszłości – nawet kilka lat wcześniej. Objawy te często towarzyszą stanom zapalnym, których przyczyną jest zwykle choroba zwyrodnieniowa. Rozwija się ona pod wpływem stopniowego ubytku chrząstki stawowej, a także powstawania wyrośli kostnych. W skutek zwyrodnienia występuje też ograniczenie sprawności. Ból stawów nasila się po spoczynku, a pod wpływem ruchu ulega zmniejszeniu. W stadium zaawansowanym, nawet w bezruchu. pojawia się charakterystyczna sztywność oraz ból o dużym nasileniu.
Niepokojące objawy
Jeżeli bolesności i sztywności stawów towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk, występuje prawdopodobieństwo infekcji. Dolegliwości te z reguły pojawiają się nagle i postępują bardzo szybko, a z czasem zaczyna towarzyszyć im gorączka. Jeżeli przyczyną jest dna moczanowa, ból może być wyjątkowo silny i trudno do zniesienia. Stan zapalny najczęściej rozwija się w stawie stopy, jednak może dotyczyć również stanu barkowego lub kolanowego. Towarzyszy temu duży obrzęk i zaczerwienienie, a także błyszczenie i złuszczanie się skóry. Przyczyną tych dolegliwości stawów mogą być choroby współwystępujące, takie jak niedoczynność tarczycy, borelioza, nowotwór czy hemochromatoza. Ból i sztywność w stawach często pojawiają się u osób otyłych lub z nadwagą, ponieważ zwiększona masa ciała znacząco obciąża układ kostny.
Suplementy na problemy ze stawami
Suplementy na stawy pozwalają na odbudowę i zregenerowanie chrząstki stawowej, dzięki czemu ich systematyczne stosowanie może poprawić ruchomość stawów, zmniejszyć sztywność i zniwelować dolegliwości bólowe. Środki te opóźniają również postępowanie zmian w obrębie chrząstki stawowej. Wybrany suplement na stawy
powinien posiadać odpowiedni skład, bazujący na substancjach wzmacniających pracę układu kostnego. Na szczególną uwagę zasługuje preparat Artroser, który zawiera witaminę C, kwas hialuronowy i glukozaminę. Skuteczne działanie tego produktu potwierdzają pozytywne opinie, a jego cena jest bardzo atrakcyjna.
Leczenie sztywności i bólu stawów
Bolące i sztywne stawy mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli dolegliwości te mają niewielkie nasilanie i zdarzają się sporadycznie, zwykle można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami. Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy problemy często wracają i znacząco utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jeżeli bolesności i sztywności stawów towarzyszy zmęczenie, gorączka lub inny niepokojący objaw, należy skontaktować się z lekarzem. Do specjalisty warto zwrócić się zwłaszcza wówczas, gdy dolegliwości są mocno nasilone i utrudniają codzienne życie. W przypadku problemów spowodowanych przeciążeniem stawów, wskazane jest ograniczenie aktywności przy jednoczesnych ćwiczeniach zwiększających ruchomość stawu. Do polecanych rozwiązań należy stosowanie okładów żelowych, tabletek przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz specjalnych maści. Jeżeli objawy utrzymują się nawet pomimo domowego leczenia, konieczna jest kolejna wizyta u lekarza.