Przyczyny powstawania i przeciwdziałanie haluksom

  • Zdrowie
haluksy

Jeżeli nadal męczą cię haluksy i nic nie pomaga, pora coś z tym zrobić! Poznaj kilka przyczyn i sposobów na przeciwdziałanie temu schorzeniu!

Przyczyny powstawania i przeciwdziałanie haluksom

To bardzo popularne schorzenia dotyka milionów polaków, zazwyczaj w starszym wieku. Ból, trudności z chodzeniem i nieestetyczny wygląd to tylko niektóre dolegliwości, które mu towarzyszą.

Sposobów na walkę z haluksami jest kilka. Zazwyczaj myśli się o drogiej i wymagającej długiej rekonwalescencji operacji, spieszymy jednak donieść, że na rynku pojawiły się także aparaty korekcyjne, które mogą pozwolić na uniknięcie inwazyjnego zabiegu.

Haluksy – co to jest?

Jest to jedno z najbardziej popularnych zwyrodnień stawów, które polega na złym ustawieniu kości. Brak syntezy odpowiednich mikroelementów w kościach, a także bieg czasu i starzenie się stawów, powodują że duży palec stopy zaczyna skręcać się stopniowo w kierunku śródstopia, mocno uciskając pozostałe palce.

W wyniku tego dochodzi do powstania guza na zewnętrznej stronie stopy, który mocno odznacza się od wewnętrznej linii kończyny. Schorzenie to powoduje najczęściej ból wszystkich palców, ale także poprzez ustanowienie nieregularnego rozmiaru stopy, także trudności z zakładaniem obuwia i mocny dyskomfort w trakcie poruszania się.

Przyczyny powstawania haluksów nie są jednoznaczne. Może to być użytkowanie przez lata, zbyt ciasnego obuwia, może to być również kwestia genetyczna. Mówi się także o zbyt dużym naciągnięciu ścięgna Achillesa i nieprawidłowej budowie stopy, a nawet o płaskostopiu.

Leczenie operacyjne

Problem haluksów może zlikwidować operacja. Zabieg polega na prawidłowym ustawieniu kości i pozbyciu się niewygodnego guzka. Rozwiązanie chirurgiczne ma swoje plusy, do których należy między innymi tempo terapii, a także zadowalające efekty.

Jednakże, radzimy aby operacja była planem “C”. Dlaczego? Każdy zabieg tego typu rodzi możliwość wystąpienia infekcji czy komplikacji, dlatego zawsze trzeba traktować go jako ostateczność. Dodatkowo jest to dość kosztowne przedsięwzięcie.

Należy pamiętać także o tym, że po zabiegu minie przynajmniej kilka tygodni zanim będzie można powrócić do sprawnego poruszania się, prowadzenia samochodu, nie wspominając o uprawianiu sportu.

farmakologia

Aparaty korekcyjne

Czyli na przykład Vellafoot, albo HalluPro. Ostatnio bardzo dużo mówi się o takich korektorach, które zostały zaprojektowane tak by skutecznie likwidować haluksy. Jak to działa? Aparat korekcyjny zakładamy w odpowiedni sposób na stopę, tak by przyciskał miejsce schorzenia i prostował duży palec. Takie działanie powoduje stopniowy powrót do naturalnego ustawienia kości i stawów.

Zarówno Vellafoot jak i HalluPro, zbierają bardzo dobre opinie od swoich użytkowników, którzy w komentarzach na portalach społecznościowych informują o powodzeniu terapii i szybkich efektów. To na pewno spore światełko w tunelu dla wszystkich, którym wydawało się, że jedynym sposobem wyleczenia haluksów będzie operacja.

Materiały w takich aparatach korekcyjnych, to wysokiej jakości fabrykaty, które pozwalają stopie swobodnie oddychać i nie pozostawiają na skórze odcisków. Nie ma także żadnych efektów ubocznych stosowania takiego rozwiązania.

Sposoby domowe

Dotarliśmy także do kilku sposobów domowych, które mają pomóc w leczeniu haluksów. Są to zazwyczaj naturalne napary i maści, które przygotowuje się w domu z ziół i roślin. Co konkretnie może pomóc?

Na przykład maści i napary z liścia laurowego, albo olejek lawendowy wykorzystywany do smarowania okolic haluksa. Jest to jednak rozwiązanie, w naszej opinii najmniej skuteczne. Co prawda naturalnie przygotowane preparaty pomagają uśmierzyć ból, jednak nie są w stanie usunąć przyczyny haluksów, zatem stanowią pomoc doraźną.

Takie naturalne napary i maści są także dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Najczęściej można je także znaleźć w bardzo przystępnych cenach, co mocno poddaje pod rozwagę sens przygotowywania ich w domu.

Profilaktyka

W przypadku wielu schorzeń, odpowiednio wczesna reakcja może zdziałać cuda. Czy istnieje jednak dobra profilaktyka, która pozwoli zabezpieczyć się przed występowaniem haluksów? Pewności nie ma, ale znamy kilka sposobów, które zdecydowanie pomogą zabezpieczyć stopy przed takim zjawiskiem.

Na pewno warto nosić dobrze dopasowane, oddychające, wysokiej klasy obuwie. Podczas gorących dni, zamieniać ciężkie buty na klapki i sandały. Jeśli widzimy jakiekolwiek objawy związane ze zdrowiem stóp, jak ból konkretnego miejsca, zaczerwienienie lub obrzęk, warto od razu skonsultować się ze specjalistą z dziedziny podologii.

podologia

Stopy, jak każda inna część ciała, wymaga dobrego traktowania, które pozwoli dłużej cieszyć się komfortowym poruszaniem się i estetycznym wyglądem. Jeśli jednak haluksy pojawiły się bez naszej pomocy, a my robiliśmy wszystko żeby im zapobiec, nie ma się czym martwić! Jest to zdecydowanie problem, z którym radzi sobie dzisiejsza medycyna, a zanim trafimy na stół operacyjny możemy spróbować aparatów korekcyjnych i wielu maści i kremów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *