Rehabilitacja kolana po artroskopii – na czym polega?

  • Zdrowie
lekarz badający kolano

Kolana to bardzo ważna tkanka stawowa w organizmie, która odpowiada w dużej mierze za możliwość poruszania. Niestety, jest także dość mocno narażona na wszelkiego rodzaju kontuzję czy urazy.

Wiedzą to szczególnie sportowcy – zarówno zawodowi, jak i Ci, którzy z zaangażowaniem uprawiają swoją ulubioną dyscyplinę. Na szczęście obecna medycyna jest bardzo rozwiniętą dziedziną. Także w kwestii ortopedii.

Dzięki temu mamy szansę skorzystać z wielu zabiegów diagnostycznych oraz terapeutycznych. Jest jednak pewien haczyk – większość z tych operacji wymaga dość długiego czasu rekonwalescencji. Tak właśnie jest w przypadku artroskopii. Właśnie dlatego warto zadbać o dobrą rehabilitację i wiedzieć na czym ona polega.

badanie odruchów prawidłoywch

Co to jest Artroskopia?

To specjalistyczny zabieg, który ma pozwolić specjaliście na ocenę stanu struktur kolana i jego stawów. Jest to konieczne w diagnozie schorzeń kolana, a także w ustaleniu ich przyczyny. Zabieg można wykonywać zatem w celach diagnostycznych, ale także w terapii.

Operacja diagnostyczna polega na wykonaniu nacięcia w okolicy kolana, tak aby wprowadzić przez nie mikro kamera. Podczas oglądania przesyłanego obrazu można dokładnie zweryfikować stan tkanek i ustalić dalsze działanie. 

Jeśli artroskopia jest wykonywana w celu terapii, chirurg ortopeda wykorzystuje podczas zabiegu narzędzia, które mają pomóc w wykonaniu potrzebnych zmian w strukturze stawowej. Może to pomóc przywrócić zakresy ruchowe i zniwelować nabyte urazy czy kontuzję.

W pierwszym przypadku, gdzie zabieg służy jedynie diagnozie, pacjent niemal natychmiast wraca do pełnej sprawności. Jednak w przypadku gdy operacja służy terapii wymagana jest dość długa rehabilitacja.

Na czym polega rehabilitacja?

Celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej sprawności ruchowej, zakresów ruchu, a także zniwelowanie bólu. W toku rehabilitacji stawia się na odbudowę mięśni otaczających staw, a także na regenerację tkanek. Rehabilitacja ma także na celu zabezpieczyć miejsce po zabiegu przed ewentualnymi urazami w przyszłości.  

Powrót do pełnej sprawności polega na odbywaniu systematycznych sesji rehabilitacyjnych z wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Dobiera on odpowiednie ćwiczenia do stanu pacjenta, a także do rodzaju przeprowadzonego zabiegu, gdyż każda z operacji może dotyczyć innego schorzenia.

Czy można rehabilitować się w domowym zaciszu?

Rehabilitacja powinna zawsze odbywać się pod okiem specjalisty, jednak w domu nie musimy siedzieć bezczynnie. Możemy na przykład spróbować kuracji, którą oferuje Ortezan. To nowoczesna opaska, która wykorzystuje pole magnetyczne, aby przenikać głęboko w głąb tkanek. Pozwala to rozpocząć proces regeneracji.

Opaska została wykonana z bardzo trwałego materiału. Wysoka jakość tworzywa zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, a także nie pozostawia po sobie śladów czy odparzeń. Samo stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy założyć opaskę na kolano. Przy użyciu uniwersalnego zapięcia można dopasować Ortezan do kształtu swojego kolana.

Pole magnetyczne jest silne i skuteczne, jednak w pełni bezpieczne dla organizmu. Specjalnie rozmieszczone magnesy znacząco redukują także ból. Właśnie dlatego opaska Ortezan może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem przy rehabilitacji po zabiegu artroskopii.

To także świetny sposób na niedrogą i mało zajmującą terapię. Ortezan możemy nosić zarówno pod strojem domowym jak i formalnym, dlatego nie będzie przeszkadzał podczas wykonywania obowiązków domowych czy służbowych.

Kiedy rozpocząć rehabilitację?

Zabiegi rehabilitacyjne można rozpocząć właściwie już jedną dobę po zabiegu. Na początku mogą one polegać jedynie na masażu lub próbie delikatnego rozciągania. W dalszym etapie terapeuta będzie proponował wzmacnianie mięśni w okolicy zabiegowej.

W okresie rekonwalescencji bardzo ważne jest także aby wzmocnić ogólną odporność organizmu, dbać o wystarczającą długość snu, a także o to aby w diecie znalazły się potrzebne składniki odżywcze i witaminy.

ćwiczenia rehabilitacyjne na noge

Zabiegi podczas rehabilitacji

Podobnie jak ćwiczenia, wszelkie zabiegi rehabilitacyjne powinny być wykonywane przez fizjoterapeutę. Dobiera on indywidualny program, w którym oprócz treningów mogą znajdować się także elektrostymulacja czy krioterapia.

Pamiętajmy, że przez okres minimum 2-3 tygodni należy zapomnieć o ulubionej aktywności fizycznej. W miarę możliwości powinniśmy trzymać nogę na podwyższeniu i odciążać ją. Dzięki temu blizny będą się lepiej goić, a kolano szybciej wróci do swojej pełnej funkcjonalności.

Dobry terapeuta

Nie polecamy także oszczędzania jeśli chodzi o fizjoterapeutę. Wiedza i kwalifikacje mogą mieć bardzo duży wpływ na tempo i skuteczność kuracji. Najlepiej skorzystać z polecenia wśród przyjaciół i rodziny. Jeśli nie mamy takiej możliwości, można zapoznać się z opinia w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nv-author-image

Specjalista ds. dietetyki oraz dermatologii. Pasjonat zdrowego stylu życia oraz nowinek technologicznych ze świata medycyny. Prowadzi kursy i szkolenia z zakresu zdrowego odżywiania. Posiada wiedzę interdyscyplinarną dodatkowo z anatomii, biochemii i zdrowia intymnego.