Niestety czas płynie nieubłaganie szybko i ciągle nam o sobie przypomina. Kiedy jesteśmy młodzi i zdrowi, zazwyczaj o tym nie myślimy, jednak wraz z upływem kalendarza starzeją się nasze tkanki, co może powodować kilka dość poważnych problemów.
Ból, kłopoty z poruszaniem się, a nawet poważniejsze schorzenia, to żniwo jakie może zbierać zarówno reumatyzm jak i artretyzm. Z pozoru podobne grupy schorzeń, które jednak mają kilka istotnych różnic. Dobra informacja jest taka, że znamy sposoby na skuteczną walkę, a także na to co robić kiedy te kłopoty dotkną i nas.
Reumatyzm
Nie jest to jedno schorzenie, a grupa chorób, które dotykają głównie tkanki łącznej w obrębie stawów. Powstają obrzęki, stany zapalne, a także ograniczenie zakresów ruchowych i bardzo często uporczywy ból.
Może to dotyczyć tak ważnych części ciała jak ręce czy nogi, a zatem stanowi bardzo poważne zagrożenie dla codziennego komfortu życia i sprawnego poruszania się, nawet w trakcie prostych czynności.
Przyczyny
Jakie są przyczyny reumatyzmu? Wymienia się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, jednak jest jeszcze parę elementów, które przyczyniają się do powstawania problemów reumatycznych.
Przede wszystkich zaburzenia układu odpornościowego, przebyte choroby w tym mocne przeziębienia czy infekcje. Często jest to również mechaniczne wyniszczenie tkanek z powodu braku wystarczającej ilości materiału budulcowego i odżywczych mikroelementów.
Nie pomaga również zbyt mała ilość aktywności fizycznej i nadwaga, która sprawia, że kości i stawy pracują pod dużym obciążeniem, co negatywnie wpływa na ich stan każdego dnia.
Artretyzm
W przypadku reumatyzmu możemy mówić o bólu czy delikatnym ograniczeniu ruchu, lub o poważniejsze sytuacji, jednak artretyzm sam w sobie jest dość zaawansowanym schorzeniem, które mocno daje się we znaki.
Jest to schorzenie przewlekłe, czyli powracające. Atakuje stawy oraz kości. Powoduje ból i bardzo często przyczynia się do zniekształceń stawów, co owocuje z kolei utrudnieniem w poruszaniu się.
Przyczyny
Oczywiście i tutaj sporą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne i to w jaki sposób do tej pory traktowaliśmy nasze organizmy. Jednak w tym wypadku Artretyzm zdaje się być znacznie bardziej losowy niż reumatyzm.
Schorzenie to atakuje zarówno starsze jak i młodsze osoby, kobiety i mężczyzn. Polega to na zbyt wysokim poziomie kwasu moczowego wewnątrz krwi, który odkłada się w stawach. Powoduje to powstawanie narośli i prowadzi do pojawiania się stanów zapalnych.
Rozpoznanie
Nie jesteśmy specjalistami, zatem nasza diagnoza może nie być zgodna z prawdą, jednakże warto obserwować swoje ciało i organizm. Wiele osób potrafi latami ignorować dolegliwości, starając się nie dopuścić do siebie, że coś może być nie tak.
W przypadku zdrowia, niestety zamiatanie sprawy pod dywan nigdy nie przynosi dobrych efektów. Wiele schorzeń dużo łatwiej wyleczyć, jeśli zajmiemy się nimi we wczesnym stadium.
Tak samo sprawy mają się w przypadku artretyzmu i reumatyzmu. Dlatego jeśli poczujemy ból, który utrzymuje się przez długi czas, jeśli zauważymy zniekształcenia czy problemy z prawidłowymi zakresami ruchowymi, warto odwiedzić specjalistę.
Domowe sposoby
Jako alternatywę, można potraktować także parę domowych sposobów. Są one bardzo skuteczne i nie drogie, ale tylko na początek. Jeśli nie pomogą w tej fazie, będzie oznaczało to, że potrzebujemy profesjonalnej pomocy.
Można oczywiście poprosić farmaceutę lub farmaceutę o polecenie maści czy kremu bez recepty, mającej uśmierzyć ból i pomóc walczyć ze schorzeniami. Jeśli chodzi na przykład o kolana, można kupić opaskę Ortezan.
Opaska Ortezan poprawnie ustawia kolano pomagając mięśniom w szybkiej regeneracji, a także wykorzystuje silne, lecz bezpieczne, pole magnetyczne, które uśmierza ból związany ze schorzeniem.
Wizyty u specjalisty
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto również rozważyć wizytę u specjalisty, który będzie służył profesjonalną poradą, a przede wszystkim postawi diagnozę, która pomoże rozpocząć odpowiednio ukierunkowaną kurację.
Jak znaleźć odpowiedniego lekarza lub fizjoterapeute? Najlepiej skorzystać z polecenia kogoś z bliskiego otoczenia, rodziny lub przyjaciół. Takie rekomendacje sprawdzają się zazwyczaj najlepiej.
Jeśli nie mamy osoby, z której rekomendacji moglibyśmy skorzystać, warto poszukać wcześniej informacji w internecie. Na forach możemy znaleźć opinii na temat specjalistów, oraz kto zdaje się być wybitnie dobre w danej dziedzinie, w naszej okolicy.
Wiele osób odmawia sobie wizyty, twierdząc, że jest to zbyt drogie, a problem nie jest zbyt poważny. Pamiętajcie, że zdrowia nie da się przecenić, a czas reakcji jest tutaj bardzo ważny.
Zatem warto zapisać się do Państwowej placówki, lub udać do prywatnego specjalisty jak najszybciej. Na pewno uda się dobrać odpowiednią kurację, a z czasem objawy zarówno artretyzmu jak i reumatyzmu będą słabnąć. Trzymamy kciuki!