Słuch i wzrok – jak zachować pełną sprawność mimo upływu lat`

  • Zdrowie
wizyta u laryngologa

W tym tekście skupimy się na bardzo ważnych zmysłach, jakimi są słuch i wzrok. Dlaczego tak warto o nie zadbać? To właśnie zaburzenia i schorzenia oczu oraz uszu sprawiają, że doskwiera nam upływający czas, a jego skutki odczuwamy każdego dnia.

Każdy kto choćby w małym stopniu cierpi z powodu zaburzeń słuchu zdaje sobie sprawę z tego jak duży jest to problem. Podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi czujemy się wyobcowani z rozmowy, szczególnie kiedy dużo osób mówi na raz. W pracy czy w sklepach musimy prosić innych o wielokrotne powtarzanie tego co mówią.

Jeśli chodzi zaś o wzrok, nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu. Nie chodzi jedynie o komfort życia codziennego, ale także o bezpieczeństwo. Szczególnie kiedy dużo jeździmy samochodem lub na rowerze.

Jak dbać o wzrok?

Czasami wzrok psuje się z powodu upływu czasu, lub z uwagi na uwarunkowania genetyczne. Często na pogorszenie widzenia ma wpływ także tryb pracy czy życia. Co pogarsza wzrok? Przede wszystkim ciągła praca przy komputerze czy narażenie na wpadanie ostrych promieni światła do oka, na przykład w warsztacie.

Możemy jednak zadbać o oczy. Przede wszystkim trzeba zredukować ekspozycje oczu na ekran. Tyczy się to również telewizora. Trzeba także zachowywać odpowiednią odległość od monitora, a jeśli pracujemy przy komputerze, warto zainwestować w specjalne okulary ochronne.

Na co dzień warto chronić oczy także przed słońcem. Do tego będą potrzebne okulary, które powinny mieć odpowiednie filtry UV. Nie należy na nich oszczędzać, szczególnie jeśli dużo czasu spędzamy w warunkach mocnego nasłonecznienia.

tablica u okulisty

Jak dbać o słuch?

Słuch również może psuć się z wiekiem. Jednak na to jak słyszymy ma także wpływ szereg innych rzeczy. Głównym problemem jest ekspozycja na ostre dźwięki, o dużym poziomie hałasu. Zatem ze słuchem bardzo często mają problemy pracownicy budowlani, zawodowi kierowcy, ale także na przykład obsługa portów lotniczych, kolejowych czy morskich.

Na uszkodzenie słuchu są także narażone osoby pracujące w obsłudze dużych imprez okolicznościowych i koncertów, a także każdy kto wiele godzin spędza ze słuchawkami na uszach.

Jednym z najlepszych sposobów dbania o uszy, jest stosowanie wkładek wyciszających wszędzie tam, gdzie poziom hałasu może stanowić niebezpieczeństwo. Jeżeli jest to możliwe, warto także zredukować poziom głośności muzyki lub filmów, jeśli słuchamy ich bardzo głośno.

Odpowiednia suplementacja

Na rynku są dostępne także produkty, dzięki którym można lepiej zadbać o wzrok i słuch. Przybliżymy dzisiaj dwa z nich. Na pierwszy ogień Lutenea – to kapsułki, które pomogą wyostrzyć wzrok i poprawić stan oczu.

W składzie posiadają między innymi karotenoidy, które umacniają system nerwowy oka i jego naczynia krwionośne, a także redukują szkodliwe działanie światła niebieskiego. Kapsułki Lutenea nie przynoszą także żadnych skutków ubocznych.

Jeśli chodzi o suplementacje mającą na celu polepszenie słuchu, można sprawdzić Auresin. To także kapsułki, dzięki którym nie tylko poprawi się nasz słuch, ale także zredukowane zostaną uciążliwe szumy uszne.

Auresin zawiera między innymi wyciąg z witamin grupy B, cynku i magnezu. W składzie znalazł się także Miłorząb Japoński, którego właściwości poprawiają przepływ krwi w obrębie ucha, a także pracę mózgu, co naturalnie poprawia słuch.

Słuch i wzrok a dieta

Nie bez znaczenia będzie także codzienna dieta. Choć wiele osób może nie widzieć bezpośredniego połączenia między tym co jemy, a naszym wzrokiem i słuchem, w istocie pokarm może nieść za sobą szereg wartości, które są koniecznie do funkcjonowania tych dwóch ważnych zmysłów.

Powinniśmy zatem zawsze wybierać posiłki bogate w witaminy oraz mikroelementy, takie jak magnez czy wapń. Dobrym pomysłem będą oczywiście wszelkiego rodzaju warzywa i owoce. Jak wiadomo, w trosce o zdrowie, a w tym o wzrok i słuch, warto także ograniczyć spożycie niektórych pokarmów.

Negatywny wpływ na organizm będą miały na pewno wysoko przetworzone pokarmy, ale także słodycze czy inne wysokokaloryczne przekąski. Warto ograniczyć także pełne cukru soki i kolorowe napoje, zamieniając je na wodę, herbatę czy kawę. 

starsze małżeństwo

Zatrzymujemy czas

Coraz gorszy słuch czy wzrok to dla nas często oznaki tego, że po prostu się starzejemy. Wiele osób podnosi ręce w geście rezygnacji, mówiąc sobie: no cóż, przecież i tak tego nie zmienię. Istnieje jednak wiele osób, które są żywymi dowodami na to, że można w pewnym sensie zatrzymać czas.

Przede wszystkim pozostawanie aktywnym i zdrowy tryb życia. Codzienna dawka sportu, codzienna dawka witamin, zrezygnowanie z takich nałogów jak alkohol czy nikotyna – to rzeczy, które skutecznie spowalniają procesy starzenia się tkanek, a równocześnie mocno poprawiają samopoczucie i humor! Polecamy zacząć od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *