Zioła na cholesterol

które zioła pomagają obniżyć poziom cholesterolu? Czy można je stosować profilaktycznie?

zy wiesz, że aż 1/3 Polaków w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat ma zbyt wysoki cholesterol? Czy wiesz, że główną przyczyną problemów „z cholesterolem” jest zbyt szybkie tempo życia? Czy wiesz, że nie trzeba był otyłym, aby mieć podwyższony cholesterol? Czy wiesz, że nie tylko osoby starsze borykają się z problemem nadmiaru cholesterolu w organizmie? I w końcu czy wiesz, że zioła obniżają poziom cholesterolu i można je stosować także profilaktycznie?

Poziom cholesterolu ( LDL i HDL) należy badać regularnie wraz z ukończeniem 20 roku życia. Na badania krwi może skierować Nas lekarz, niezależnie od tego, czy nasza waga jest prawidłowa czy też mamy nadwagę. Nie tylko osoby otyłe mogą mieć podwyższony poziom cholesterolu! Problem dotyczy także osób szczupłych ( czasem nawet bardzo szczupłych), które bardzo często odżywiają się w tzw. „barach szybkiej obsługi” ( popularne fast foody bardzo podnoszą poziom cholesterolu, choć nie zawsze muszą zmieniać wysokość naszej wagi), o czym bardzo często zapominają nawet lekarze. Poprośmy więc o skierowanie na badanie poziomu LDL i HDL w naszym organizmie, jeśli choć na jedno pytanie odpowiadamy twierdząco: „Czy często spożywasz posiłki typu fast – food”?, „Czy jesz szybko, czy jesz w biegu, czy nie masz czasu usiąść do stołu…?, „Czy w Twojej diecie towarzyszą napoje gazowane”, „Czy nie masz czasu na regularne ćwiczenia”?, „Czy żyjesz w ciągłym stresie i napięciu”?, „Czy ukończyłeś 20 rok życia i nigdy nie badałeś poziomu cholesterolu w swojej krwi”?

Wszystkie zioła obniżające poziom cholesterolu w organizmie możemy stosować profilaktycznie. Nie musimy czekać na nieprawidłowy wynik badań, poziom LDL i HDL nie musi być podwyższony, abyśmy na stałe dołączyli do naszej diety niżej wymienione i starannie opisane zioła. Raz jeszcze wróć do listy pytań, czy jesteś w grupie ryzyka? Jeśli tak, to śmiało przeczytaj pozostałą część naszego poradnika i razem z nami „zadbaj o swoje zdrowie już dziś”! Nie czekaj „aż problem nadmiaru cholesterolu sam pojawi się w Twoim życiu”! Nie zapomnij zajrzeć do pozostałych działów naszego serwisu i oczywiście pisz na forum, jeśli tylko stracisz motywacje do zmian!

Pierwsze zioło, to błonnik witalny. Jego popularność stale rośnie! Szczególnie jest on zalecany tym, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów. To właśnie błonnik witalny pozwala usunąć z naszego organizmu wszystkie resztki pokarmu ( te resztki mogą zalegać w naszych jelitach długie lata, utrudniając im pracę na co dzień!), toksyny ( niestety wraz z coraz bardziej przetworzoną żywnością dostarczamy ich bardzo dużo!), a to skutecznie pomaga obniżyć poziom cholesterolu. To co jednak najbardziej interesuje tych, którzy kupują błonnik „kilogramami” ( Zawsze stosujmy się do zaleceń producenta! Nie przeprowadzajmy terapii „na własną rękę”!)

to fakt, iż nie pozwala on na tworzenie się tkanki tłuszczowej w naszym organizmie ( to z kolei niepokojące dla tych, którzy walczą o przyrost kilogramów. Spokojnie „nowe” kilogramy się pojawią, ale w formie tkanki tłuszczowej. Oczywiście to wiąże się z regularnymi ćwiczeniami!)

Zielona herbata, to drugie zioło, które pomaga nam w walce z nadmiarem cholesterolu ( Naprawdę warto korzystać z naszego forum, działa tam aktywna grupa wsparcia! Bez wątpienia przekona Cię ona do wypicia pierwszej w życiu filiżanki zielonej herbaty!). Pić ją powinniśmy bardzo często ( Wcześniej jednak nauczmy się ją odpowiednio parzyć), szczególnie po dość obfitych posiłkach ( Które coraz rzadziej powinny pojawiać się w naszym życiu! Tylko od Nas zależy kiedy dokonamy zmian i nauczymy się zabierać do pracy drugie śniadania, aby po powrocie z niej „nie rzucać się na całą zawartość lodówki”).

Jeśli już poruszyliśmy temat herbat obniżających poziom cholesterolu we krwi, to musimy także napisać kilka słów na temat herbaty miętowej ( szczególnie zalecana jest mięta pieprzowa), herbaty z czarnego bzu, dzikiej róży oraz hibiskusowej. One także powinny pojawiać się w naszym życiu, jako element walki z nadmiarem cholesterolu. Uważajmy tylko na jedno! Nigdy nie dodawajmy do filiżanki herbaty ziołowej cukru. Po prostu musimy znaleźć swój smak, a do niektórych po prostu się przekonać. Jesteś pewien, że parzysz herbatę hibiskusową w odpowiedni sposób? To właśnie hibiskus „wyposażony jest” w kwasy organiczne, które w naturalny sposób obniżają poziom cholesterolu we krwi. Ochraniają także Nasze naczynia krwionośne przed wszystkimi niepożądanymi zmianami.

Ziele karczocha, to zioła, które w pierwszej kolejności znacząco obniża poziom wszystkich tłuszczów w naszym organizmie ( Bez wątpienia do wspaniała wiadomość dla wszystkich tych, którzy chcą także zgubić kilka zbędnych kilogramów. A może warto także pomyśleć o zamianie tkanki tłuszczowej na tkankę mięśniowa? To, że nie mamy nadwagi nie oznacza, że nie mamy zbyt dużo tłuszczu w ciele!), a następnie eliminuje z niego „nadmiar cholesterolu” ( LDL, HDL – on także może przekroczyć dopuszczalne normy). To co jeszcze powinno Nas zainteresować w zielu karczocha to jego działanie „dla żółci”, czyli działanie żółciopędne i żółciotwórcze – duża ilość żółci utrudnia tworzenie się i magazynowanie cholesterolu oraz tkanki tłuszczowej ( to dobra informacja także dla szczupłych, wszyscy chcemy mieć zdrową i chociaż odrobinę umięśnioną sylwetkę). Czyli cholesterol, nie tylko jest „wyrzucany” z organizmu, ale także nie tworzy się już nowy! Cynaryna to nazwa, którą warto zapamiętać, gdyż to właśnie ona jest swojego rodzaju „ naszym wybawicielem”, to właśnie z niej, ziele karczocha czerpie swoje wszystkie właściwości „antycholesterolowe” ( pozwala przywrócić zdrowy poziom cholesterolu).

Borówka kanadyjska i nasiona kozieradki, to kolejne zioła, które powinny zwrócić naszą uwagę. To one jako następne zioła pomagają w skuteczny sposób obniżyć poziom cholesterolu ( o ile przekroczyły one swoje dopuszczalne normy. Jeszcze raz przypominamy, należy regularnie badać poziom cholesterolu po ukończeniu 20 roku życia. I stosujemy działania profilaktyczne!)

Czosnek, jak najczęściej powinien pojawiać się w naszej diecie. Gdyż to właśnie czosnek zawiera allicynę, czyli substancje, która bardzo szybko ( wiemy, że zależy Ci także na czasie!) i skutecznie obniża poziom cholesterolu, ale UWAGA. Allicynę ma także cebula oraz por. I to także w pożądanej ilości. Sceptyków zachęcamy do apteki bądź sklepów zielarskich ( na pewno kilka znajduje się w okolicy, a My ich do tej pory nie zauważaliśmy. Teraz z pewnością staniemy się stałymi klientami!) i kupna czosnku w tabletkach ( nawet go nie poczujemy!).

Kapusta, to kolejny doskonały sposób na to aby obniżyć poziom cholesterolu w naszej krwi. Gdyż to właśnie kapusta pomaga oczyścić nasz organizm ze wszystkich toksyn ( pamiętasz, jak pisaliśmy o daniach typu fast food i o tym, że nie trzeba mieć nadwagi, aby mieć problem „z cholesterolem”? Jeszcze raz odwołujemy się do tych faktów!), także z nadmiaru cholesterolu i tkanki tłuszczowej. Sok z kapusty możemy przygotować sami i pić go każdego dnia! Mieszać go możemy z innymi warzywami ( pamiętaj wszystkie warzywa w pewien sposób pomagają obniżyć poziom cholesterolu, jednak działanie czosnku i kapusty jest niezwykle skuteczne). Zastanawiasz się czemu właściwie, czosnek i kapusta pojawiły się na liście ziół obniżających poziom cholesterolu? Już udzielamy odpowiedzi. Otóż coraz częściej kupujemy czosnek i kapustę w formie tabletek, czyli wybieramy się po nie do sklepu zielarskiego ( lub zamawiamy przez Internet). Warto więc mieć je na liście ziół, prawda?

Siemię lniane kolejne wymienione przez nas zioło, które obniża poziom całkowitego cholesterolu ( pisaliśmy o tym w osobnym artykule, czym jest całkowity cholesterol) , jak i dwóch jego „rodzajów” , czyli HDL ( „dobry cholesterol”) i LDL ( „zły cholesterol”). Jednocześnie gorąco zachęcamy Cię do stosowania oleju lnianego ( trochę trudniej znaleźć go na półkach sklepowych, ale nie jest to niemożliwe!) , naprawdę jest on bardzo smaczny! Samo siemię lniane ( kupisz je w sklepach zielarskich, stacjonarnych i online) możesz dodać do płatków śniadaniowych ( pamiętasz, że rezygnujemy z płatków kukurydzianych na rzecz płatków owsianych?), jogurtu naturalnego ( majonez całkowicie znika z naszej lodówki!), ciastek ( ale tylko tych zdrowych, kilka przepisów znajdziesz w dziale „dieta i przepisy”) i pieczywa ( zacznij gotować chleb w domu, to nie jest aż tak drogie, a jakie zdrowe!).

Wszystkie wyżej opisane zioła musimy na stałe dołączyć do naszej diety, jeśli ich działanie ma osiągnąć pożądany przez Nas efekt, czyli obniżyć poziom naszego cholesterolu do pożądanej normy. Nie możemy rozpocząć kuracji ziołowej obniżającej poziom cholesterolu ( i nie tylko! Może właśnie te „inne” zachęcą Nas do działania!) i już po kilku dniach jej przerwać. Takie leczenie nie będzie skuteczne, a nam przecież zależy na tym, aby dojść do pełni zdrowia. Jeszcze raz przypominamy potrzebne są zmiany w diecie, aktywności fizycznej oraz pomoc z apteczki. Działania na rzecz „zdrowego poziomu cholesterolu” muszą mieć charakter kompleksowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *